Gospodarcze wykorzystanie produktów
Gipsy, popioły i żużle, czyli materiały powstałe w wyniku procesu spalania w energetyce, to cenne surowce antropogeniczne. Podobnie jak uboczne produkty wydobycia są wykorzystane w różnych branżach gospodarki. Dzięki nim chronimy klimat – bo oszczędzamy pokłady surowców naturalnych, nie powstają nowe składowiska i niższa jest emisja dwutlenku węgla.
Na bazie ubocznych produktów spalania z energetyki powstają kruszywa drogowe i kolejowe, spoiwa hydrauliczne, mineralne spoiwa górnicze, gips syntetyczny, nawozy rolnicze i in. Są to materiały dobrze zbadane i sprawdzone w różnorodnych zastosowaniach w budownictwie, prefabrykacji, przemyśle cementowym, górnictwie oraz rekultywacjach.
W ubiegłym roku PGE Ekoserwis odebrała ponad 1 milion ton gipsu syntetycznego i dostarczyła go głównie do cementowni i branży budowlanej. Gips, jako nawóz trafiał do rolnictwa i do produkcji pieczarek. Równie ważnym kierunkiem sprzedaży była inżynieria drogowa. Produkty z ups-ami wykorzystano na różnych budowach dróg w kraju. Wśród tych inwestycji są: autostrada A2, trasy szybkiego ruchu np. S1, S6, S7, S11, S19, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, obwodnice miast (np. Oświęcimia, Pułtuska, Suchowoli, Zawiercia, Gryfina), drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.
Obok firm realizujących roboty drogowe, z produktów powstających na bazie ubocznych produktów spalania z energetyki korzystają przedsiębiorstwa prowadzące prace rekultywacyjne lub makroniwelacyjne. Spoiwa hydrotechniczne dedykowane budownictwu wodno-melioracyjnemu, stosowane do budowy przesłon przeciwfiltracyjnych czy do zabezpieczania wykopów wielkoprzestrzennych PGE Ekoserwis dostarczała, m.in. na wały przeciwpowodziowe wzdłuż Nysy Łużyckiej.
Szczegółowych informacji udzielają:
Piotr Hercog
+ 48 502 606 304,
piotr.hercog@gkpge.pl
Michał Chłap
+48 502 398 682,
michal.chlap@gkpge.pl